Amikor az egészségtudatosság a gyógyír: PCOS és IR egy dietetikus szemével
- Balanced Beauty
- Apr 30, 2019
- 4 min read
Updated: May 4, 2019
A PCOS (policisztás ovárium szindróma napjainkban már népbetegségnek számít. A fejlett országokban a nők 6-10%-a is értintett lehet és ez a szám egyre növekszik [1] . Mi is a PCOS pontosan, és ha magad is küzdesz vele, hogyan kezelheted a tudatosabb táplálkozással, és kiegyensúlyozott életvitellel. A témáról Szarka Dorka dietetikussal beszélgettünk.

Mi a PCOS?
A PCOS egy, a nők körében előforduló hormonrendszert érintő betegség, tulajdonképpen több szervet érintő tünet-együttes, mely a megváltozott hormonális hatások miatt gyakran túlsúllyal is együtt jár. A menstruációs zavarok, a vérzés ritkulása és elmaradása jellemző. PCOS esetében meddőség is kialakulhat, mivel a petefészek elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést. Ilyenkor nem jön létre tüszőrepedés, aminek következményeképp ciszták alakulnak ki a petefészekben. [2]
Hogy kapcsolódik ehhez az inzulinrezisztencia (IR)?
A PCOS az esetek 99%-ában nem önálló nőgyógyászati betegség, hanem összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, illetve annak "előszobájával" az inzulinrezisztenciával. Érdekes tény, hogy az inzulinrezisztens nők 20%-a rendelkezik PCOS-sel is, azonban a policisztás szindrómával rendelkezőknek mindössze nagyjából 2%-a nem IR-es.[3]

Kiváltképp túlsúlyos vagy rendszertelenül, „össze-vissza” étkező nők esetében jelentkezhet mindkét probléma. A PCOS kialakulásának hátterében természetesen más is állhat, sőt a legújabb kutatások inkább már a genetikai hajlamot és az anyaméhben eltöltött körülmények fontosságát hangsúlyozzák.
Milyen tünetei vannak a PCOS-nek?
Rendszertelen vagy hiányzó ciklus
Meddőség
Aknés, pattanásos, zsíros bőr
Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (főként nem kívánatos helyeken, pl. mell)
Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
Súlyproblémák, elhízás
Mik derülnek ki a vizsgálatokból?
Ultrahangból: Sok, apró ciszta a petefészekben
Vércukorterhelésből: Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
Vérvételből: androgén (férfihormon) túlsúly, LH, FSH, ösztrogén és az androgén hormonok (DHEA és tesztoszteron) mérése mellett a prolaktin szintet és a pajzsmirigy funkciót is vizsgálni kell
Mit mond a dietetikus?
Dorkához is egyre több fiatal nő fordul PCOS és IR-hoz köthető tünetekkel és az optimális táplálkozási szokások kialakításával bíznak a gyógyulásban:
„Tízből hét nő fordul hozzám ilyen problémával, egyre fiatalabbak, csinosabbak, vékonyabbak. A túlzott diétázás és sport nagymértékben felboríthatja a hormonháztartást, ezt már kutatások is bizonyítják: a nagyon divatos low-carb étrendek hosszútávon meddőséghez és IR-hez is vezethetnek.”
A PCOS és IR problémával küzdők egyre növekvő számának hátterében egyértelműen a megváltozott életmód és életkörülmények állnak. „Ebben a tudomány mai állása és a kutatók is megegyeznek. Hihetetlen mértékű pszicho-szociális stressznek vagyunk kitéve, emellé társul egy ellenőrzésünk alatt nem tartható táplálkozás, a túlfogyasztás és mozgásszegény életmód. Kiemelném, hogy ennek ellenkezője is nagyon veszélyes: az étkezés túlkontrollálása, a különböző divatos diéták kipróbálása; a test kizsigerelése, a tökéletességre való törekvés és a mindennapos kemény sport is ugyanúgy hormonális felborulást eredményezhetnek” (*a másik végletről bővebben a Hipotalamic Amenorrchea cikkemben olvashatsz).
Az IR-ban érintett csoport meghatározásában úgy tűnik, hogy a 40 év alatti nőknél jelentkezik a probléma vagy ez a korosztály fokozottabban ügyel az egészségére és fordul szakemberhez. „A 40 év alattiak gyakrabban jönnek, s a kivizsgálások főként a sikertelen fogyás miatt kezdődnek meg. A 40 év felettiek, egy vagy több gyerekkel már kevésbé figyelnek az egészségükre, és ahogy tapasztalom, sajnos gyakran bele is törődnek, hogy betegek, nem szeretnének változtatni. A fiatalabb generáció, mivel ezt az impulzust kapja a médián keresztül, csinos, jól szituált és egészséges akar maradni.”
Hogyan étkezzünk IR esetén?
Az IR, egyúttal a PCOS kezelésében az étrend rendezése a megoldás, ami nem egy kifejezett diéta, hanem az egészséges táplálkozás alapelveivel összhangban összeállított étrend. Ennél fogva nem csak IR-eseknek lehet megoldás, amellett, hogy figyelembe kell vennünk az egyéni sajátosságokat is. „Az IR kapcsán javasolt étrend lényege, hogy a vércukor- és egyúttal az inzulin-szintet optimális szinten tartjuk a nap folyamán, elkerülve ezzel a hirtelen ránk törő farkaséhséget. Tesszük ezt úgy, hogy megfelelő mennyiségben, minőségben és optimális időben biztosítunk a szervezet számára szénhidrátot.”
Hasznos, mert rendszert hozva az ember életébe - ha az addig hiányzott - akár fogyhatnak is vele. De mennyi szénhidrát is javasolt?
160 grammos étrend – Mindenkinek?

Az IR-esek körében népszerű 160 grammos diéta alapjaiban véve jó lehet, ugyanakkor ennél a diétánál is fontos, hogy egyénre szabjuk, figyelembe véve a testi adottságokat és fizikai aktivitást. A 160 grammos szénhidrát diétát követők sokszor megfeledkeznek a zsírok és a fehérjék optimális beviteli mennyiségéről – ami nem kevésbé hangsúlyos az étrend sikerességében.
„A diéta a szénhidrátokat helyezi fókuszba, kevésbé koncentrál a fehérje- és zsírbevitelre. Utóbbit azért sajnálom, mert a kiegyensúlyozott diéta igenis a megfelelő fehérje-zsír-szénhidrát arányra is odafigyel, nemcsak a szénhidrátok milyenségére, mennyiségére. Ezért gyakran látom és tapasztalom, hogy az érintettek (akik a diétát követik) nem fogynak, hanem épp ellenkezőleg. A szénhidrát-bevitelt kontroll alatt tartják, de az összkalória-bevitelre nem figyelnek. Ez hosszútávon nem járható út.”
Gyakran megesik ennek ellenkezője is, amikor valaki túl szigorúan akarja követni az étrendet. „Egy súlyosabb cukorbetegség, inzulinos kezelés alatt álló páciens esetében valóban szigorúan kell venni a napi 160 grammnyi szénhidrát bevitelét – vagy hozzáigazítani a szükségletet a napi inzulinadaghoz. Viszont a legtöbb IR-esnek elég, ha pár hétig számolgatja, figyeli a szénhidrát grammokat, utána nem ritka, hogy „ránézésre” tudni fogja a számára megfelelő adagokat.”
A 160 grammos diétát sokan hüvelykujj-szabálynak tekintik, holott sokkal fontosabb és célravezetőbb lenne egy szakértővel konzultálni a megfelelő étrend összeállítása érdekében. Különféle tápanyagtáblázatok, kalkulátorok is jól alkalmazhatóak, amelyek segíthetnek az optimális kalória- és tápanyag-bevitelben.
Mit vigyél magaddal?
PCOS esetén az egészséges életmód felé orientálódás megoldást nyújthat. A klasszikus értelemben vett egészséges étrenddel, mint például a finomított szénhidrátok, cukrok és zsírok mérséklésével, rendszeres sporttal, valamint a hétköznapi stressz csökkentésével visszafordítható az IR és PCOS tünetegyüttese.
Neked mi a véleményed?- Írj bátran!:) Ha szeretnél még olvasni a női egészség témájáról, nézd meg a többi cikkem, csatlakozz a levelező listámhoz az újdonságokért!
Az Instaprofilomon pedig további hasznos tippeket találsz<3
További források:
[1] Barthelmess, Erin K. -. Naz, Rajesh K.: Polycystic ovary syndrome: current status and future perspective. Frontiers in Bioscience 6. (2014) 104-119. https://www.bioscience.org/2014/v6e/af/E695/fulltext.htm (2019.02.24)
[2] Buda Endokrinközpont: PCOS Policisztás Ovárium Szindróma. https://www.endokrinkozpont.hu/pcos (2019.04.01)
[3] Benkő Éva: A PCOS tünetei, kezelése, lelki okai. http://drbenkoeva.hu/pcos/policisztas-ovarium-szindroma-pcos (2019.04.01)
Comentários