top of page
wix1.jpg

Balanced Beauty

Egyensúlyban az Egészségért

Megannyi diéta irányzat és edzésmódszer, megannyi sikertörténet és kudarc.

Mi az egészséges? Kihez fordulhatunk és bízhatunk? Nőként milyen javaslatokat kövessünk, hogyan őrizzük meg, vagy állítsuk vissza természetes módon hormonális egyensúlyunkat?

 

Minél inkább belemerülök a témába– képződöm, kutatok, beszélgetek tapasztalt szakemberekkel, tesztelek módszereket - annál jobban állnak össze a kis mozaikkockák.

Szeretném megosztani a felhalmozott tapasztalataimat, kiutat mutatni a táplálkozási irányzatok labirintusából, rávilágítani a tudományosan megalapozott tényekre, és cáfolni a puszta marketing fogásokat. 

 

 Hiszem, hogy mindenkinek létezik egy arany közép, és megtalálhatjuk az egyensúlyt a táplálkozásban, mozgásban és életünk egészében.

Bemutatkozó: Welcome

Egészségesen élsz, mégsem menstruálsz. Mi a hypothalamic ammenorchea?

  • Writer: Balanced Beauty
    Balanced Beauty
  • Jan 12, 2019
  • 3 min read

Updated: May 4, 2019

Rendszeresen sportolsz és szuperegészségesen élsz, mégis valami hiányzik: a menzeszed. Az orvosok kizárták már a szervi eredetű problémákat, a PCOS-t és az inzulinrezisztenciát (IR) is. A női hormonjaid viszonylag alacsonyak, olyan, mintha aludna a rendszer. Magadra ismertél? Lehet, hogy funkcionális hypothalamic ammenorchea áll a háttérben.


Hypothalamic... micsoda?

A funkcionális hypothalamic ammenorchea (röviden HA) a testünk egy „ösztönös” védekező reakciója, amely során a központi hormonrendszer szabályozásáért felelős hypotalamus (a közti agy -talamus- alsó része) veszély helyzetben lekapcsolja a reprodukciós rendszert és szekunder ammenorcheat eredményez. Amenorrhoeának nevezzük azt az állapotot, amikor egy nő nem menstruál. Az egyensúlytalanság túlmutat az alacsony BMI vagy testzsírszázalékon, normál szinteken lévőknél is jelentkezhet.


Mitől alakul ki a hypothalamic ammenorchea?


A hypothalamic ammenorchea hátterében stresszes életmódunk és túlságosan szélsőséges táplálkozásunk áll. Gondold át, hogy rád mennyire érvényesek az alábbiak:


- örök diétázó: energiadeficites diétát követsz

- macro tápanyaghiányos: mellőzöd valamely tápanyag (szénhidrát,fehérje,zsír) megfelelő mennyiségű fogyasztását

- örökmozgó: aktív életmódot élsz, rendszeresen sportolsz

- stresszes életvitelt űző: komfort zónán kívüli kihívásokkal találkozol

- antipihenő: pihenésed mennyisége és minősége nem megfelelő, nem tudsz kikapcsolni


Az évek óta tartó energiadeficites táplálkozás (csökkentett kalória bevitele, vagy edzés következtében kialakuló deficit), a minőségi aránytalanságok (főként csökkentett szénhidrát vagy zsír alapú diéták követése), gyakran stresszes életvitel (munka, család, párkapcsolat), a folyamatos teljesítmény és feladatorientáció, valamint, hogy nem hagyjuk pihenni, regenerálódni a testüket mind hozzájárulnak a hormonális egyensúly felborulásához és HA kialakulásához.




Szélsőséges diéták és következményeik


Manapság ömlik ránk, fiatal nőkre a tömérdek divatos, szélsőségeket követő irányzat, mint például a ketogén-, testépítő, paleo vagy egyéb minimális szénhidrát alapú diéta. Ezek az ajánlások a nagy átlagot veszik alapul és rájuk vonatkoztatva tesznek szélsőséges javaslatokat: ne együnk szénhidrátot, csökkentsük a zsírokat, kalóriadeficites étrendet kövessünk a vágyott alakért és hasonlók. A mérleg túlsó oldalára átesőkkel azonban már ritkán foglalkoznak. A minimális szénhidrát fogyasztása ugyanúgy káros az egészségünkre, mintha péksütit ennénk naphosszat. A túlzott fehérjebevitel ugyanúgy megterheli a szervezetünket. A zsírokra ugyanúgy szükségünk van a normális hormonműködéshez.


A "mindent lehet enni mértékkel" ugyan sokszor elhangzik, de mindaddig nem vesszük komolyan, amíg már nem a kilók leadása, hanem az egészségünk a tét.

Magadra ismersz?


A HA-val küzdő nők általában rendkívül egészségtudatosak, valamely egészségesnek vélt diéta követői, kínosan ügyelnek mit-mikor-mennyit esznek, rendszeresen sportolnak, de táplálkozásuk nem fedezi az elégetett kalóriákat. Gyakran egy „sikeres” fogyókúra eredményeképpen a fölösleges kilóktól megszabadulnak, azonban menzeszük elmarad.


Az örökös hajsza az „ideális” testképért, hogy minél karcsúbb és fittebb légy, vagy az elért eredmény megtartása egy szélsőséges diétázás után mind elmélyítik a problémát és szigorú táplálkozási és sportolási szokásokat alakítanak ki. Rettegsz a cukortól, a finomított lisztektől, a zsíros, olajos ételekről, nehogy visszaszedd az oly nehezen leadott kilókat. Mindemellett aktív, pörgős életvitelt élsz. Ismerős?


Hogyan diagnosztizálható a Hypotalamic Ammenorchea és milyen tünetei vannak?


A fenti életviteli sajátosságokon túl ha már túl vagy néhány vérvételen, ultrahangon, egyéb vizsgálaton, valószínű rendelkezel laboreredményekkel, amelyek szintén alátámaszthatják a hypotalamic ammenorchea gyanúját:


- a női hormon szintek (luterális hormon (LH), FSH, ösztrogén (E2) alacsonyak

- viszonylag magas kortizol szint

- sok kis tüsző a petefészekben


Ezek mellett tapasztalhatsz:


- csökkent libidót

- alvásproblémákat

- megnövekedett étvágyat

- idegességet és hangulatingadozásokat

- alacsony energiaszintet

- fáradékonyságot

- gyakran fázol


Milyen veszélyekkel jár, ha nincs rendszeres ciklusod?


Azon túl, hogy megkíméled magad a „havi bajtól”, súlyos következményei lehetnek, ha nem foglalkozol a problémával:


- terméketlenség

- csontritkulás

- szívroham


Ha még nem is tervezel gyermeket a közeljövőben, érdemes a lehető leghamarabb visszaállítani a ciklusodat. A hormonális fogamzásgátlók a probléma forrását nem oldják meg, sőt, később több gondod lehet a teherbe eséssel.


Mit ajánlanak a szakemberek?


A nőgyógyász, endokrinológus, gasztroenterológus gyakran nem vesz figyelembe életmódbeli sajátosságokat, ha azok nem kirívókat (nem edzed szét magad, normál szinten van a testzsírod) sőt, az „egészséges életmódodra” annyit mondanak, hogy valóban fontos a mozgás és érdemes csökkenteni a cukrok, szénhidrátok fogyasztását.


Végeredményben gyakran diagnózis nélkül maradsz, egy hormonpótló vagy fogamzásgátló tablettával a kezedben, ami pusztán tüneti kezelés.

A természetgyógyászok és egyéb táplálkozási specialisták a glutén-laktóz -egyéb „méreganyagok” elhagyását javasolják, hiszen biztos az lehet a probléma forrása. Korábban számos diétával kísérleteztem magam is, kerestem, hogy melyik az a „bűnös élelmiszer”, ami hormonális problémákhoz vezet- sikertelenül.




A HA több faktor együttes eredménye, ezért rendkívül fontos, hogy a választott szakember holisztikusan lássa a problémádat – aki sajnos igen ritka.


Azonban a jó hírem, hogy elsősorban rajtad múlik a gyógyulás, hiszen a HA az esetek többségében gyógyítható!


Hogyan gyógyíthatod meg magadat?


Azoknak akik HA-val küzdenek, pont az ellenkezőjét javaslom, mint amit „nagy átlagnak” egészséges életmód címszó alatt tenném. Meg kell teremtened egy olyan nyugalmi állapotot, amelyben a tested ismét biztonságban érzi magát, és képes meggyógyulni. Megfelelően kell táplálni a testedet, csökkenteni a mozgást és stresszt. Ebben a cikkben pontosan leírom, HOGYAN!


Ha szeretnél többet tudni


Ha hasonló problémával küzdesz, keresed a megoldást, vagy ha csak szeretnél tudatosabban táplálkozni - mozogni és mindezt összehangoltan tennéd a ciklusoddal, olvasd aktívan a blogot, kommenteljt, iratkozz fel a hírlevélre, ha kérdésed van, írj bátran:)


コメント


Bemutatkozó: Blog2
Bemutatkozó: Contact
36936628_208761239831429_358110590562782

Elérhetőség

Kérdésed van? Írj bátran!

Budapest, Magyarország

Your details were sent successfully!

Csatlakozz a levelezőlistámhoz és értesülj az újdonságokról!

  • facebook
  • instagram

©2018 by Balanced Beauty

bottom of page